Урок-проект. 5 клас. Прямокутний паралелепіпед. Куб. Піраміда.
Цурупа Оксана Василівнавчитель математики та інформатикиКЗ "Ліцей "Надія" Світловодської районної ради

Тема уроку: прямокутний паралелепіпед. Куб. Піраміда.
Мета уроку: сформувати в учнів поняття про прямокутний паралелепіпед,куб,піраміду і їх лінійні виміри, навчити розпізнавати прямокутний паралелепіпед, куб,піраміду, називати їх елементи; розвивати просторову уяву, пам'ять; виховувати акуратність, працьовитість.
Очікувані результати: учні повинні вміти пояснювати, що таке прямокутний паралелепіпед, куб, піраміда, вміти розпізнавати куб, прямокутний паралелепіпед, піраміду серед інших геометричних фігур, називати їх елементи,виконувати необхідні виміри та обчислення.
Обладнання:підручник, моделі геометричних тіл, ПК, предмети з побуту, що мають форму паралелепіпеда, куба, піраміди. Сантиметрова стрічка, лінійки, метр.
Тип уроку: урок-проект.
Хід уроку.
I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка присутності учнів.
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку.
II. Формулювання мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності.
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Виконання проекту.
· Група «Науковці»
Демонструють презентацію на тему «Паралелепіпед, куб, піраміда навколо нас»
· Група «Умілі ручки»
Демонструють виготовлені моделі паралелепіпеда, куба, піраміди. Показують учням як виготовити моделі геометричних тіл( за розгортками).

· Група «Теоретики»
За готовими малюнками геометричних тіл на дошці пояснюють поняття прямокутного паралелепіпеда, куба і піраміди, називають їх елементи,виміри. Пояснюють формули об'ємів та площі поверхні піраміди, куба та прямокутного паралелепіпеда.

4.Група «Дослідники»
Учні повинні знайти в класній кімнаті геометричні тіла(паралелепіпед, куб, піраміду), виконати необхідні виміри. Результати презентують однокласникам.
5.Група «Практики»
Демонструють предмети з побуту, що мають форму паралелепіпеда, куба, піраміди. Роздають їх учням. Необхідно знайти їх лінійні виміри та обчислити суму довжин ребер, площі бічних граней.

IV. Підбиття підсумків уроку
- Фронтальне опитування.
1. Скільки вершин, граней і ребер у прямокутному паралелепіпеді?
2. Назвіть і покажіть виміри прямокутного паралелепіпеда.
3. Як знайти довжину всіх ребер прямокутного паралелепіпеда?
4. Чому дорівнює площа поверхні прямокутного паралелепіпеда?
5. Де в повсякденному житті можна побачити піраміду?
6. Яким многокутником є бічна грань піраміди?
7. Що називають основою піраміди?
8. Що називають площею поверхні піраміди?
10 Скільки в куба вершин, граней і ребер?
11. Чому дорівнює поверхня куба?
12. Чому піраміда зустрічається значно менше в побуті ніж паралелепіпед і куб ?
- Учні пригощаються солодощами і називають форму якого геометричного тіла вони мають.

V. Домашнє завдання.
п.22опрацювати, № 605,№608(за підручником А.Г.Мерзляк, В.Б.Полонський)
Додаток.
Завдання групам дається за 2-3 дні до уроку.
Група «Науковці»
Створити презентацію за матеріалами з Інтернету «Куб, паралелепіпед, піраміда навколо нас» і виступити перед учнями.
Група «Умілі ручки»
Виготовити моделі куба, паралелепіпеда, піраміди за розгортками. Приготувати заготовки розгорток, щоб учням на уроці пояснити процес виготовлення моделей.
Група « Теоретики»
Опрацювати теоретичний матеріал підручника, підготувати виступи і ознайомити учнів з поняттям паралелепіпеда, куба і піраміди, їх елементами, розмірами, площами бічних поверхонь.
Група «Практики»
Принести на урок предмети з побуту, що мають форму піраміди, куба, паралелепіпеда. Продемонструвати учням елементи геометричних тіл на прикладах.
Група «Дослідники»
Учні на урок приходять з лінійками, сантиметровими стрічками, метрами. На уроці потрібно знайти геометричні тіла в класні кімнаті, виміряти лінійні розміри , провести обчислення.